Daniel Ţifui

Preoți slujitori Ianuarie 15, 2013

M-am născut la data de 22 octombrie 1981, în localitatea Podu-Iloaiei, jud. Iaşi, ca fiu al lui Vasile şi al Elenei Ţifui, fiind al cincilea copil, din cei şase copii ai familie.

Am absolvit şcoala primară şi gimnaziul în localitatea Munteni, jud. Iaşi. În perioada anilor 1998-2003 am urmat cursurile Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamţ.

Între anii 2004-2008 am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă, din cadrul Universităţii „Al. I. Cuza” – Iaşi.

Între anii 2003-2008 am urmat cursurile Facultăţii de Drept, din cadrul Universităţii „Al. I. Cuza” – Iaşi.

Între anii 2008-2010 am urmat cursurile de masterat, secţia sistematică la Facultăţii de Teologie Ortodoxă, din cadrul Universităţii „Al. I. Cuza” – Iaşi.

În ziua praznicului Intrării Domnului în Ierusalim, din anul 2009, pe 12 aprilie, am fost hirotonit întru diacon la Catedrala Mitropolitană din Iaşi, de către I.P.S. Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei; iar în Joia Mare, pe data de 16 aprilie 2009, am fost hirotonit întru preot la biserica Sf. Antonie cel Mare, de către P.S. Calinic Botoşăneanul. La această biserică am făcut practica liturgică, sub îndrumarea P.C. Pr. Ionel Roată, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Iaşilor, până la data de 14 iunie 2009, când am fost instalat ca preot paroh în Parohia „Sf. Nicolae” – Moreni, com. Prisăcani, jud. Iaşi, Protopopiatul Iaşi 2.

Data hirotonire: 2009-04-12