Moment aniversar- Toaca-n cer!

Viața parohiei Ianuarie 15, 2013

Sâmbătă, 18 august, cu ocazia împlinirii a 70 de ani de la înfiinţarea ei (1942-2012), Parohia “Sf. Nicolae” – Moreni a organizat un concurs de bătut toaca, denumit “Toaca`n cer”.

Aniversarea a debutat sâmbătă dimineaţă, de la ora 7.00, cu săvârşirea Sfintei Liturghii şi a parastasului de pomenire a ctitorilor bisericii, a donatorilor şi a binefăcătorilor Parohiei adormiţi întru Domnul, precum şi cu pomenirea membrilor Consiliilor şi Comitetelor parohiale, din 1942 până în prezent, mutaţi la cele veşnice.

La ora 14.00, Vasile Ţifui a dat startul concursului, printr-un bătut de toacă demonstrativ, după care corul Parohiei “Sf. Nicolae” - Moreni a intonat cântarea “Toaca`n cer şi slujba-n rai”, - imn al concursului.

Timp de o oră şi jumătate participanţi din Parohiile: „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” – Şendreni (jud. Botoşani), „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” – Stejari (jud. Iaşi), „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Prisăcani, „Sf. Ioan Botezătorul” – Măcăreşti şi „Sf. Nicolae” – Moreni, şi-au prezentat deprinderile bătutului toacei în faţa juriului format din Pr. Petru Ceobanu (Parohia Şendreni) – preşedinte al juriului, Pr. Marius Zăbavă (Parohia Bodeşti - Scânteia) şi ing. Constantin Şt. Chirilă (Primarul comunei Prisăcani).

Concursul a avut 32 de participanţi: 3 concurenţi la secţiunea superjuniori (3-7 ani), 26 de concurenţi la secţiunea juniori (8- 18 ani) şi 3 concurenţi la secţiunea seniori (peste 18 ani).

În timpul deliberării juriului, părintele paroh, Daniel Ţifui, a oferit diplome de excelenţă tuturor membrilor Consiliului şi Comitetului Parohial Moreni, pentru susţinerea activităţilor parohiei şi ataşamentul arătat faţă de Sfânta Biserică.

Tot în cadrul acestui eveniment, au concertat corul bisericii „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Prisăcani, condus de Vasile Drăgan şi corul bisericii „Sf. Nicolae” – Moreni, condus de Vasile Ţifui.

Juriul a avut o misiune destul de grea, deoarece participanţii au fost cu toţii foarte bine pregătiţi, mai ales la secţiunea juniori, unde au fost înscrişi cei mai mulţi concurenţi, dar în final au deliberat următoarele:

Secţiunea superjuniori

Locul I – Daria Ceobanu (6 ani) – Parohia Şendreni

Locul II – Gabriel Ţifui (3 ani) – Parohia Moreni

Locul III – Sebastian Ţuţu (5 ani) – Parohia Moreni

Secţiunea juniori

Locul I – Andrei Petru Micu (13 ani) – Parohia Moreni

Locul II – Gabriel Ionuţ Rădeanu (11 ani) – Parohia Măcăreşti

Locul III – Andrei Dumitru (11 ani) – Parohia Moreni

Secţiunea seniori

Locul I – Vasile Geanga – Parohia Moreni

Locul II – Constantin Ganea – Parohia Măcăreşti

Locul III – Răzvan Dumitru Bobu – Parohia Moreni

Câştigătorii au primit medalii, diplome, icoane din partea Parohiei şi diplome şi bani din partea Primăriei. Restul participanţilor au primit diplome de participare şi icoane.

Ştiind că toaca este o rugăciune adusa lui Dumnezeu, iar cântecul ei face legătura între pământ şi cer, între uman şi divin, prin organizarea acestui concurs, s-a urmărit apropierea tinerilor şi a copiilor de activităţile parohiei, de slujbele bisericii şi de rugăciune.

Evenimentul aniversar s-a încheiat duminică, 19 august, când, după Sf. Liturghie, s-a săvârşit o slujbă de mulţumire adusă lui Dumnezeu, pentru toate binefacerile revărsate peste enoriaşii parohiei noastre.

Mulţumind mai întâi lui Dumnezeu, suntem recunoscători şi le mulţumim tuturor celor care au ajutat la organizarea acestui eveniment, membrilor Comitetului şi Consiliului Parohial, Primărie Prisăcani şi bineînţeles, concurenţilor!

Pr. Daniel ŢIFUI

Parohia  Moreni,